להתחברות

מעטפת הצוות בפעולה | עמוד דיון

In order to view the discussion - please log in.

תגובות אחרונות

user profile image
קרן סהר
15.05.2020 20:12
פעולת הצוות בסטודיו הפתוח היא תימה ייחודית ומרתקת. היא שונה מהפעולה הטיפולית בקליניקה הפרטית ואחרת גם מהפעולה הטיפולית בקבוצה. אני סקרנית מאוד לחקור לעומק את התכונה הזאת במעטפת הסטודיו. במאמר שצירפת, של הוזל, הוא פותח בהתייחסות לפסיכופתלוגיה הקשורה לחוסר היכולת לחבר חלקים שונים של האישיות אל מבנה בעל אינטגרציה פנימית וגבולות לעומת החוץ. כך מתוארת המעטפת (בהשאלה מ"עור") כבעלת תפקידים להחזיק ביחד את מה שיש בפנים, לשמור על התוכן הפנימי מפני מה שבחוץ ולהיות ערוץ תקשורת בין פנים לחוץ. הוזל מביא את התיאור של מלאני קליין ושל ביון, כיצד בתהליך ההתפתחות של תינוק, ישנה השלכה החוצה של ה"רע". כאן הוא זקוק למיכל שישמש מקום לעיבוד וטרנספורמציה עד שהדבר הופך לנסבל עבורו, אז הוא יכול לחזור אליו בתהליך של אינטגרציה. אל הסטודיו מגיעים ילדים ממעטפת משפחתית שהתפרקה, הם מביאים אל הסטודיו את הפיצול. ההעברה בתוך הסטודיו מאפשרת לילד להביא את הפיצול כמו שהוא מכיר אל חברי הצוות הטיפולי, כל אחד מחזיק חלק של הילד ועולמו. תהליך השיתוף, העיבוד המשותף של חברי הצוות מאפשר להם להיות בתפקידים משלימים באופן גמיש ובריא ולהוות יחד מיכל, עור, מעטפת לתהליכי אינטגרציה של המטופל. וזה כוחו הייחודי של הסטודיו. המקרה של ד' שהתחלנו לתאר כאן, מדגים את התהליך הזה. מפיצול לאינטגרציה דרך חברי הצוות הטיפולי. אני יעיד על עצמי כי בשנה הראשונה בסטודיו ד' התעלם ממני לחלוטין, פנה אליי בזלזול, אם בכלל, והרחיק אותי ממנו ומהיצירות שלו. כך גם בתחילת השנה השנייה. באמצע השנה השנייה כשהחלפתי את עירית בתפקיד מובילה היחס שלו אליי השתנה והפך כועס ותוקפן. הוא צעק עליי אל תסתכלי עליי! מה את מנסה, לעשות ממני מטומטם!? הרגשתי מתוסכלת, לא מתאימה, וחסרת אונים, ההתקפות שלו נמשכו כל עוד ניסיתי ליצור איתו איזשהו קשר. יחד עם זה, ד' פנה אליי לעיתים בבקשות לעזור לו להביא את העבודות מהחדר או למצוא לו חומרי יצירה ובתנאי שלא אשאל שאלות. כפי שתיארנו בוינייטות הקודמות, תהליכי שיתוף ועיבוד בתוך הצוות הביאו לשינוי בתגובות שלי ושל חברי הצוות להתנהגותו ועם הזמן ד' עבד ביוזמתו בשולחן המרכזי, נעזר בכמה מאיתנו ואף הצליח לבטא את אותה דינמיקה מרחיקה-מקרבת, מעליבה-אמפטית, להיות מובן-לא מובן, בדרך של משחקיות. אשמח לשמוע את התוספות שלכם בתוך הנרטיב של ד'.
user profile image
מיכל בת אור
13.05.2020 23:14

מעטפת הצוות – היא אחת התימות המרתקות בסטודיו הפתוח. מזמינה אתכם להרהר בהיבטים של יחסים בתוך הצוות, ככאלו שקשורים בתהליכים שעוברים על הילדים.  מזמינה לשתף באירועים שבהם נשמעו קולות שונים בצוות, או אחדות, או גם וגם, בשלבים שונים. ננסה להבין דרך הדוגמאות שתביאו או דרך דוגמאות שכבר הבאתם, את המרקם והדינמיקה של אותה מעטפת ייחודית.

user profile image
מיכל בת אור
9.05.2020 11:53
צירפתי כאן את תקציר המאמר של הוזל על המעטפת המשפחתית שנקרעה ועל התפקיד של המעטפת הטיפולית, קרי, הצוות שלנו בסטודיו. ההזמנה שלי אליכם, היא לחזור לוינייטות שבהן מודגמת עבודת צוות (כשכמה מהמטפלות נמצאות באינטראציה עם ילד- אם באופן מתמשך, ואם באותו המפגש עצמו). התבוננו לאחר הקריאה שלכם את תקציר המאמר, וחשבו מה עבד או לא עבד בעבודת הצוות שלכם: החזקה משותפת? חלוקת תפקידים שונים מול אותו הילד? הכלה משותפת (הכלה במובן של ביון- שמאפשרת עיבוד תכנים נפשיים קשים), תקשורת ביניכם? פיצולים שקרו ביניכם בשלב מסויים של הקשר עם הילד? הגמשת הגבולות של הסטודיו? שמירה על הגבולות של הסטודיו? ואולי דברים אחרים שאתם רואים בהקשר של עבודת צוות. המחשבה היא שאם המעטפת הצוותית בסטודיו עובדת טוב, הילד יכול להפנים את הפונקציות המכילות. בשונה מטיפול מסורתי שיש בו סטינג ברור, הסטינג נשמר דרך המיינדס של אנשי הצוות ששומרים על קשר ביניהם ועובדים במשותף.

מקורות קשורים

משתתפים